demakijaż twarzy

Czasami nawet sobie nie zdajemy sprawy, ile produktów codziennie nakładamy na twarz 

◾️serum,
◾️kremy,
◾️filtry,
◾️podkłady,
◾️pudry,
◾️róże itd…

 

Oddech „pełną piersią” skóra tak naprawdę może wziąć dopiero wieczorem, gdy zmyjemy z niej makijaż, nadmiar sebum oraz inne zanieczyszczenia zalegające przez cały dzień.

 

Co się jednak stanie, kiedy zapomnimy o regularnym demakijażu i dokładnym oczyszczeniu skóry

 

Pory skórne się zatykają, co prowadzi również do ich rozszerzania oraz, co gorsza, do powstawania zaskórników i wyprysków, również ropnych. Na twarzy zaczyna zalegać warstwa martwego naskórka, która utrudnia wnikanie składników aktywnych z dalszych etapów pielęgnacyjnych.

Skóra może stać się również wysuszona, szara, pozbawiona blasku, poprzez niedostateczną ilość składników nawilżających oraz nawadniających. Tak więc odpowiedni demakijaż i oczyszczanie to podstawa, bez której nawet najdroższe kremy mogą nie dać oczekiwanego rezultatu.

Oczyszczanie wykonujemy dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Powinniśmy traktować to jako codzienny rytuał, gdyż stan naszej cery w dużej mierze zależy od tego, z jaką starannością je przeprowadzimy.

 

Jak powinien wyglądać prawidłowy demakijaż

 

Krok 1️⃣ – Zmywamy najmocniejsze kosmetyki kolorowe ⤵️

 

Profesjonalny demakijaż rozpoczyna się od miejsc, na które zostały nałożone najsilniejsze kosmetyki, czyli w okolicy oczu i ust. Wybór konkretnego preparatu do zmywania uzależniamy od tego czy użyliśmy zwykłych kosmetyków, czy wodoodpornych. Tusz i szminkę wodoodporną zmywamy płynem dwufazowym.

Jeżeli używamy wodoodpornych kosmetyków tylko okazjonalnie i nie posiadamy w domu odpowiedniego preparatu, to możemy posłużyć się pewnym sposobem. Na wacik kosmetyczny nakładamy tłusty krem typu Nivea i zmywamy nim makijaż najdokładniej, jak tylko damy radę. Resztę domywamy preparatem do tradycyjnego demakijażu.

Nie jest to wygodny sposób, ale jedyny, który uratuje nas przed tragicznymi skutkami przespania nocy w ciężkim makijażu. Do oczu i ust używamy specjalnych środków, które są dozwolone do stosowania w tych miejscach – specjalne mleczka do demakijażu oczu, płyny, żele.

 

Krok 2️⃣ – Oczyszczenie twarzy ⤵️

 

Oczyszczenie twarzy może być wykonane na kilka sposobów. W każdym z nich rozpoczynamy od umycia całej twarzy odpowiednim preparatem. Możemy użyć żelu, który emulgujemy w dłoniach z wodą lub mleczka. W przypadku tego drugiego preparatu należy zwrócić uwagę na jedną kwestię. Mleczka nigdy nie używamy na sucho – w przypadku mycia twarzy. Mleczko należy zemulgować z wodą lub nałożyć je na wacik kosmetyczny i przetrzeć nim twarz, po czym przemyć buzię wodą.

Każde mleczko jest produktem o tłustej formule, która musi być zmyta ze skóry, aby nie powodować powstawania zaskórników, pryszczy i rozszerzonych porów. Formuła mleczka jest często wzbogacana o dodatkowe substancje oczyszczające, które nie mogą być pozostawiane na skórze na długo, ponieważ powodują wysuszenie naskórka.

Jeżeli odczuwamy taką potrzebę, to w tym momencie możemy użyć dodatkowo peelingu do twarzy. Choć uważam że mleczka bardziej rekomenduje dla pań o skórze suchej, dla skór tłustych bardzie polecam żele bądź płyny micelarne.

 

Krok 3️⃣ – Tonik ⤵️

 

Po wyżej wymienionych czynnościach, nasza cera zmieniła swoje pH, ponieważ miała kontakt z wodą. Właśnie z tego powodu należy bezwzględnie użyć toniku do twarzy, który przywróci skórze naturalne pH i usunie pozostałości makijażu. Tonik nakładamy na wacik i przecieramy nim skórę. Czynność powtarzamy tak długo, aż wacik będzie zupełnie czysty.

 

Krok 4️⃣ – Pielęgnacja ⤵️

 

W tym momencie mamy już dokładnie oczyszczoną cerę. Nakładamy ulubiony krem do twarzy, krem pod oczy. Wtedy z czystym sumieniem możemy położyć się spać…Dobranoc;)

Na samym końcu pragnę zwrócić uwagę na to, że w przypadku demakijażu oczu należy wszystkie czynności wykonywać bardzo delikatnie, by nie rozciągnąć cienkiej skóry i nie doprowadzić do przedwczesnego powstawania zmarszczek. Można nałożyć preparat do demakijażu na wacik i przyłożyć go na chwilę do oczu. W ten sposób substancje czynne z preparatu do demakijażu oczu rozbiją cząsteczki wiążące np. tusz do rzęs, dzięki czemu będziemy mogli szybciej dokładniej i delikatniej zmyć cały makijaż.

 

Prawda, że proste? 😊 Zatem do dzieła! Mam nadzieję, że dzisiaj wieczorem oczyścicie swoją twarz tak, jak robią to profesjonaliści!